Miesięczne archiwum: Styczeń 2014

Muzeum Zachodniokaszubskie w Bytowie

Muzeum Zachodniokaszubskie w Bytowie, fot. Sebastian Skowroński

Muzeum Zachodniokaszubskie w Bytowie, fot. Sebastian Skowroński

Na parterze wystawa etnograficzna Kultura materialna Kaszubów Bytowskich. W kolejnych salach (wymienianych po kolei) zapoznać się można z:

– rolnictwo (uprawa ziemi i hodowla zwierząt)
– zajęcia pozarolnicze (rybołówstwo,pszczelarstwo, zbieractwo i łowiectwo)
– rzemiosła wiejskie (kowalstwo, kołodziejstwo, stolarstwo, ciesielstwo, bednarstwo).
Na pierwszym piętrze wystawy czasowe, artystyczno-historyczne. Podczas mej obecności, wystawiano rzeźby Kazimierza Kostki, archeologiczne przedmioty Pomorza czy Współczesną sztukę ludową Kaszub. Zachwycać się można było również strojami ludowymi Kaszubów. Czytaj dalej

Zamek krzyżacki w Bytowie

Zamek krzyżacki w Bytowie

Zamek krzyżacki w Bytowie

Gotycki zamek krzyżacki, następnie książąt pomorskich z XIV-XV wieku; a na zamku m.in. Muzeum Zachodniokaszubskie z wystawą etnograficzną czy wystawami artystyczno-historycznymi. Oprócz o hotelu i restauracji „W Zamku”, warto też wspomnieć o klubie bilardowym „Nisza”, który poza jego zasadniczą funkcją, pełni także rolę dyskoteki (w weekendy).

Zapraszam do oglądania zdjęć zamku z zewnątrz, jakie wykonałem.

Proponuję też wejść na stronkę zamku, bardzo oryginalna http://zamekbytowski.pl

 

 

 

Bytów – województwo pomorskie

Bytów, fot. Sebastian Skowrońśki

Bytów, fot. Sebastian Skowrońśki

Miasto Bytów w województwie pomorskim. Urzekło mnie. Takie małe, niepozorne… Przepiękne śródmieście miasta. Gotycki zamek krzyżacki, następnie książąt pomorskich z XIV-XV wieku; a na zamku m.in. Muzeum Zachodniokaszubskie z wystawą etnograficzną czy wystawami artystyczno-historycznymi. Cerkiew Świętego Jerzego w Bytowie.

Myślę że warto odwiedzić to miejsce, zresztą pewnie kiedyś tam znów zawitam.

 

 

 

Andrzej Morawski – lokalny artysta w Giżycku

Dodaję kolejny post dotyczący Giżycka. Tym razem piszę o tym, że w tym mieście poznałem interesującego, lokalnego artystę, Andrzeja Morawskiego. Rzeźbiarza i rysownika http://morawski.mazury.info.pl/morawski, który tworzy we własnej pracowni, gdzie prowadzi także zajęcia plastyczne dla młodzieży. Prace, które powstają na takich warsztatach, pokazuje w małej galerii, przylegającej do jego atelier. Kiedy tam będziecie, koniecznie do niego zajrzyjcie.

Andrzej Morawski

Giżycko – Twierdza Boyen

Twierdza Boyen w Giżycku, fot. Sebastian Skowroński

Twierdza Boyen w Giżycku, fot. Sebastian Skowroński

Poza samym portem w Giżycku, zainteresowała mnie również Twierdza Boyen. Wstałem więc bardzo wcześnie. Zdjęcia wykonywałem pierwszym rankiem, niedługo po rozwidleniu, tak nawet sporo przed godziną ósmą. Stosowałem dwa obiektywy; auto focus olympusa 14-42 oraz manualny, z analogowego jeszcze systemu, mocowany na gwint M42 o parametrach 50mm i świetle 1.8.

Twierdza Boyen – twierdza o kształcie gwiazdy stanowiąca ważny obiekt strategiczny. Położony w zachodniej części Giżycka, na wąskim przesmyku pomiędzy dwoma dużymi jeziorami mazurskimi – Kisajno (południowa część kompleksu Mamr) i Niegocin. Zbudowana w latach 1844-1856 z rozkazu króla Fryderyka Wilhelma IV
(za: http://pl.wikipedia.org/wiki/Twierdza_Boyen).

 

 

Giżycko – portowe miasteczko

Giżycko - portowe miasteczko, fot. Sebastian Skowroński

Giżycko – portowe miasteczko, fot. Sebastian Skowroński

W ostatnim okresie dwukrotnie byłem w Giżycku. Bardzo mi się tam podobało i zrobiłem sporo fajnych zdjęć. Na tyle dużo, iż będę je pokazywał w osobnych postach. W tym akurat, skupię się na porcie w Giżycku.