Miesięczne archiwum: Sierpień 2016

Moja twórczość w Magazynie Przestrzeń

Magazyn Przestrzeń - logo, źródło: http://magazynprzestrzen.pl/

Magazyn Przestrzeń – logo, źródło: http://magazynprzestrzen.pl/

W numerze sierpniowym Magazynu Przestrzeń zaprezentowano moją twórczość, przedstawiono sylwetkę artysty oraz galerię 18 prac graficzno-rysunkowych.
(http://magazynprzestrzen.pl/przed-panstwem-sebastian-skowronski/)

Magazyn Przestrzeń to połączenie codziennej psychologii z kulturą. To miejsce na odnalezienie siebie, dotknięcie swoich emocji, rozwój osobisty. Jest to także płaszczyzna dla sztuki i artystów. Celem magazynu jest promocja świadomego życia, psychologii, ciekawych inicjatyw, szeroko pojętej kultury oraz utalentowanych twórców.
(źródło: http://magazynprzestrzen.pl/)

 

Tekst performatywny do White Square / Piotr Pasiewicz / performance / 9.07.2016 Zbąszyń

Każdy obiekt w materii przechowuje pewnego rodzaju zapis energetyczny, który człowiek odbiera na poziomie mentalnym, gdy ten z nim przebywa, dotyka go i doświadcza. Jako żywa istota, poszerza rejestr o nowe informacje, bo przecieżs myśli, czuje, podejmuje aktywność.

Myślenie, niezależnie od tego czy na poziomie uświadomionym bądź nie, odbywa się w sposób ciągły. Pojawiające się myśli stale opisują, tak jawę i sen. Chodzi zarówno o aspekt fizyczności, związany z psyche jednostki, jak i o przestrzeń, w której ona bytuje.

Myśl, za którą postępuje energia, jest istotnym czynnikiem działania na zewnątrz. Wchodzi w otoczenie, podejmuje interakcję, obcuje z nim. Tworzy niezwykle płynnie i ciągle przemienia wszystko to, czego myśli dotyczą. Generuje stały ruch oraz poruszenie energetyczne w jednej, „ustalonej” przestrzeni. Dlatego subtelnie budowana rzeczywistość jest tak naprawdę nieustającą grą, odgrywaną przez Umysł.

autor tekstu: Sebastian Skowroński
autor performance: Piotr Pasiewicz
fot. Sebastian Skowroński

 

The Energy recording XIV

Sebastian Skowroński, The Energy recording XIV, 2016, linoryt, 10x10cm, nakład 6 sztuk, papier Hahnemuhle 300g (19x18cm)

Sebastian Skowroński, The Energy recording XIV, 2016, linoryt, 10x10cm, nakład 6 sztuk, papier Hahnemuhle 300g (19x18cm)

Rzeczywistość trwa w nieprzerwanym ruchu. Istnieje dzięki naszym myślom, generowanym nieustannie, niczym w trybie automatycznym, by utrzymać ciągłość istnienia. Proces wymaga mentalnej przestrzeni, która jest miejscem do wyrażania się Ducha. Ten zagnieżdża się w niej i kiedy tylko czuje bezpiecznie, działa intensywnie płynąc w subtelnie utkanym obszarze, poprzez niego przenosząc się do przejawionej materii.

9. Międzynarodowe Biennale Miniatury Częstochowa 2016

9. Międzynarodowe Biennale Miniatury Częstochowa 2016, (źródło: http://gaudemater.pl)

9. Międzynarodowe Biennale Miniatury Częstochowa 2016, (źródło: http://gaudemater.pl)

W dniu 27 sierpnia 2016 roku o godzinie 16.00, w Częstochowie nastąpi otwarcie pokonkursowej wystawy 9.Międzynarodowego Biennale Miniatury 2016, w której uczestniczę ze swoimi grafikami z cyklu The Energy recording, wykonanymi w 2016 roku.

Po prezentacji w Galerii OPK „Gaude Mater” wystawa trafi do galerii w kilku miastach w Polsce i za granicą.

Ośrodek Promocji Kultury „Gaude Mater” Częstochowa, ul. Dąbrowskiego 1

Strony internetowe organizatora wystawy:
http://www.biennale.art.pl/
http://gaudemater.pl/

 

I Międzynarodowe Biennale Grafiki Łódź 2016

I Międzynarodowe Biennale Grafiki Łódź 2016 - plakat, źródło: http://lodzprints.com/

I Międzynarodowe Biennale Grafiki Łódź 2016 – plakat, źródło:
http://lodzprints.com/

W dniu 9 września 2016 o godzinie 18.00, w Art Inkubator w Fabryce Sztuki na ul. Tymienieckiego 3 w Łodzi nastąpi otwarcie pokonkursowej wystawy I Międzynarodowego Biennale Grafiki w Łodzi, w której uczestniczę ze swoją grafiką „Figura IX” z 2015 roku. Ekspozycję będzie można oglądać do 21 września 2016.

http://lodzprints.com/

 

 

 

 

 

Sebastian Skowroński, Figura IX, 2015, linoryt, nakład 5 szt., 98x69cm, papier Hahnemuhle_ 300g

Sebastian Skowroński, Figura IX, 2015, linoryt, nakład 5 szt., 98x69cm, papier Hahnemuhle_ 300g

Dwa światy XLII

Sebastian Skowroński, Dwa światy XLII, 2016, linoryt 1/1, rysunek, tusz, piórko, rapidograf, 34x29cm, papier Hahnemuhle 300g

Sebastian Skowroński, Dwa światy XLII, 2016, linoryt 1/1, rysunek, tusz, piórko, rapidograf, 34x29cm, papier Hahnemuhle 230g

 

Dwa światy to cykl, który powstaje już kilka lat i aktualnie przedstawiam numer 42. Od momentu, w którym zacząłem stosować grafikę warsztatową, stanowiącą obok rysunku dodatkowy element kompozycji, coraz mocniej i śmielej powracam do działania w tym obszarze poetyckim. Głęboka graficzna czerń (głównie linorytu) mocno odznacza się w całości przedstawienia, a gdy pozostawiam duże fragmenty matrycy jako drukujące, płaszczyna linorytnicza zdecydowanie dominuje w obrazie plastycznym. Dlatego graficzne akcenty staram się wykorzystywać do ukazywania fizycznych warstw świata, materialnych przestrzeni, które stanowią doskonałą bazę do ogólnego ujęcia tematu. Wszakże zarówno w duchowej jak i materialnej części świata, doszukiwać się można emocjonalnych śladów bytowania człowieka, w sposób nieuświadomiony nieustannie, niepotrzebnie targanego poprzez dualistyczną optykę.

The Energy recording XIII

Sebastian Skowroński, The Energy recording XIII, 2016, linoryt, 10x10cm, nakład 6 sztuk, papier Hahnemuhle 300g (19x18cm)

Sebastian Skowroński, The Energy recording XIII, 2016, linoryt, 10x10cm, nakład 6 sztuk, papier Hahnemuhle 300g (19x18cm)

Zapisywanie Energii, z numerem 13. Zanotowana jako pojedyncza, to człowiek ma tendencję do niepotrzebnego jej dzielenia. W przekazie widoczna w kilku warstwach tonalnych. Skupiona w jednym punkcie, rozchodzi się na zewnątrz. Nadajnik jest jeden, natomiast odbiorców wielu, będących na zewnątrz tej energetycznej przestrzeni, w tej cięższej, ciemniejszej części, w Materii. Tam, czy Energii nasłuchują czy nie, zgadzają się na Jej udział w rzeczywistości lub też nie, bezustannie wpływa na działania podejmowane przez jednostki. Jakie jest to oddziaływanie? Dodatnie czy ujemne? Zależy od emocjonalnej interpretacji, podejmowanej przez każdą żywą istotę.

The Energy recording XII

Sebastian Skowroński, The Energy recording XII, 2016, linoryt, 10x10cm, nakład 6 sztuk, papier Hahnemuhle 300g (19x18cm)

Sebastian Skowroński, The Energy recording XII, 2016, linoryt, 10x10cm, nakład 6 sztuk, papier Hahnemuhle 300g (19x18cm)

The Energy recording XII to nowa realizacja w całym zestawie prac. Kiedy wycinałem tę grafikę, myślałem o konarze drzewa, wychodzącym z ziemi. Jak to nierzadko się zdarza w moim tworzeniu, końcowy efekt różni się mocno od pierwotnie zamierzanego. W większym stopniu to „coś” może przypominać gejzer wodny, „wyciosany” przy tym grubą krechą, otoczony delikatniejszą strukturą, mogącą kojarzyć się z pewnego rodzaju duchowym obszarem, być może Wszechświatem. Ponadto element ziemi, czymkolwiek by nie był, wydostający sie na zewnątrz, wydaje się domagać uwagi. A to Materia przecież, Bogini, Matka Ziemia, będąca łącznikiem z całością Istnienia, bardzo ważna w codziennej egzystencji.