Miesięczne archiwum: Luty 2017

Figura X, odbitka 2 z 3 plus rysunek

Sebastian Skowroński, Figura X, 2015, 2017, linoryt, odbitka 2/3 plus rysunek (praca unikatowa), tusz, piórko, rapidograf, 70x98,2cm, papier Hahnemuhle 300g

Sebastian Skowroński, Figura X, 2015, 2017, linoryt, odbitka 2/3 plus rysunek (praca unikatowa), tusz, piórko, rapidograf, 70×98,2cm, papier Hahnemuhle 300g

Myśli i emocje są budulcem otaczającej nas rzeczywistości. Kreatywna siła jest obecna we wszystkim, co nas zewsząd otacza. W części duchowej jak i fizycznej, w tym co odczuwamy wewnątrz jak i w tym co się znajduje wokół nas. Energetyczna substancja docierająca do ciała z zewnątrz, przeplata się i łączy z duchową esencją w środku, wchodzi w interakcje. Wpływa na działanie jednostki, pobudza do działania ale i też ją osłabia. Zależy to od dotychczasowych doświadczeń istoty oraz tego jak ją kształtuje w czasie rzeczywistym umysł, który stale interpretuje całość istnienia.

Inner and Outer 9

Sebastian Skowroński, Inner and Outer 9, 2016, linoryt, odbitka unikatowa, 10,5x20cm, papier Hahnemuhle 230g

Sebastian Skowroński, Inner and Outer 9, 2016, linoryt, odbitka unikatowa, 10,5x20cm, papier Hahnemuhle 230g

Inner and Outer, Wnętrze i Zewnętrze, to ciągłe przenikanie się dwóch energetycznych obszarów. A może inaczej, jest to nieustający ruch, wymiana z określoną częstotliwością odbywająca się tak intensywnie, że sprawia trudność we właściwym odnajdywaniu się czy identyfikowaniu z jedną z dwóch części Świadomości. Męskiej i żeńskiej w wielkim oceanie energii, składającym się z myśli i emocji, przepływającymi zgodnie z siłą, oddziałującą na nie kreatora.

Każda z tych dwóch przestrzeni może być w każdej chwili Bogiem i Boginią, myślą i emocją, mentalną mocą i czymś materialnym, czy pełnią i pustką. Nie ma znaczenia gdzie w danym momencie Świadomość się znajduje, bo… jest wszędzie. Wewnątrz i na zewnątrz każdej żyjącej istoty, i także w człowieku, który ma możliwość ją połączyć i być w każdym punkcie czasu i przestrzeni.

Inner and Outer 13

Sebastian Skowroński, Iner and Outer 13, 2016, gipsoryt, 14,5x7,2cm, papier Hahnemuhle 230g

Sebastian Skowroński, Iner and Outer 13, 2016, gipsoryt, 14,5×7,2cm, papier Hahnemuhle 230g

Cykl Inner and Outer tak mnie wciągnął, że poza dotychczasowym formatem 10×20 cm zacząłem stosować rozmiar wielkości 7,5×15 cm. Ponadto graficzną technikę linorytu poszerzyłem o gipsoryt. I tutaj zadziały się interesujące rzeczy, bo „oczywiście” pierwsze płytki z gipsu, jakie wylałem, w różnym stopniu się udały :) , co zachęcało mnie do eksperymentów.

Inner and Outer, wewnątrz i na zewnątrz a więc myśli w środku i twórcza energia (emocje) w materii, które „pchają” nas do działania w przestrzeni.  Nie bez przyczyny „pchają” wstawiłem w cudzysłowy, bowiem na głębszym poziomie postrzegania to my samy tworzymy myśli (czyli myślimy :)) i następnie lub równocześnie, działamy. W otoczeniu, w którym na co dzień przebywamy bądź robiąc rzecz, jaką zazwyczaj się zajmujemy.

Coś bytuje wewnątrz nas, stale domaga się uwagi, przypomina o sobie w różnoraki sposób. Wsłuchiwanie się w swoje wnętrze może to odsłonić, wydobyć na zewnątrz, uwolnić z niezwykle długo trwającego przebywania w pewnej odległości od Materii, wycofanego życia, a które wynikało z trwania w starych nawykach myślowych.