Muzeum Drukarstwa w Cieszynie

Muzeum Drukarstwa w Cieszynie, fot. Sebastian Skowroński

Muzeum Drukarstwa w Cieszynie, fot. Sebastian Skowroński

Będąc w Cieszynie, zwiedziłem Muzeum Drukarstwa,znajdujące się przy ulicy Głębokiej 50.

W Muzeum Drukarstwa w Cieszynie udało się zachować typograficzną drukarnię z czionkami, matrycami, kliszami chemigraficznymi. Urządzenia i maszyny odlewnicze, urządzenia drukujące, prasy dociskowe oraz urządzenia introligatorskie. Żelazną zasadą muzeum jest utrzymywanie sprzętu w pełnej sprawności technicznej. Według przewodnika, oprowadzającego po tym niezwykłym miejscu, maszyny są konserwowane przez fachowców będących na emeryturze, którzy wykonują to jako wolontariusze. A muzeum szczyci się jednym z najlepiej zachowanych i najbogatszych zbiorów w kraju (za: www.muzeumdrukarstwa.pl).

Ilustracja na papierze czerpanym, zakupiona w Muzeum Drukarstwa w Cieszynie, fot. Sebastian Skowroński

Ilustracja na papierze czerpanym, zakupiona w Muzeum Drukarstwa w Cieszynie, fot. Sebastian Skowroński

W 2004 roku powstała tam pracownia graficzna, w której organizuje się warsztaty plastyczne dla młodzieży. Nawiązana została także współpraca z Polskim Stowarzyszeniem na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym Koło w Cieszynie. Są organizowane cotygodniowe warsztaty terapeutyczne.

W 2012 roku, przy Muzeum Drukarstwa, utworzono Galerię „Przystanek Grafika”. Organizowane są w niej wystawy prac graficznych twórców, zamieszkałych na całym, rozdzielonym granicą Śląsku Cieszyńskim. Nawiązano również kontakty z Wydziałem Artystycznym Uniwersytetu Śląskiego, a także zaprasza się do współpracy osoby z innych środowisk o odpowiednim poziomie artystycznym. Ponadto galeria daje możliwość kontaktowania się miejscowych twórców a zarazem i wykonawców, i odbiorców twórczości.

Autor: Sebastian Skowroński

 

 

certyfikat_pobytu001 ilustr_na_papier_czerpanym_zakupiona_na_miejscu002 ilustr_na_papierze_czerpanym_zakupiona_na_miejscu001 OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA probka_wykonana_podczas_zwiedzania001 OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Jedna myśl nt. „Muzeum Drukarstwa w Cieszynie

  1. dodruku24

    Muzeum w Cieszynie jest dobrze zaopatrzone. Jest to nieliczne miejsce, w którym można naprawdę dowiedzieć się czegoś ciekawego.

Możliwość komentowania jest wyłączona.